Vlastnosti smartfónov

By | júl 20, 2019

 Smartfóny sú jedny z dômyselných, rozšírených a technologicky vyspelých zariadení na svete. Každý deň sa stávajú čoraz dôležitejšími pre život ľudí, ktorí ich používajú. Obrovské zdroje priemyslu sú zamerané na to, aby smartfóny boli inteligentnejšie. To znamená, že atraktívnejšie smartfóny neustále zasahujú trh, lákajúc ľudí k vylepšeniu s hodnotným návrhom lepších schopností a nových funkcií. Vlastnosti smartfónov môžeme deliť na základe hardwéru a softvéru, pri ktorých podrobne rozoberieme jednotlivé súčasti týchto smartfónov.

Jednou z hlavných charakteristík smartfónov je obrazovka. Napĺňa niektoré predné plochy zariadenia (asi 70%), avšak s najnovšími smartfónmi ako sú Galaxy S9    a iPhone X, väčšina dostupného priestoru na prednej strane je určená pre displej v štýle nazývanom ku kraju. 

    Phone je rad smartfónov firmy Apple. Sú kombináciou mobilného telefónu, iPodu     a moderného internetového zariadenia. Prvý iPhone a tiež prvé zariadenie bežiace na operačnom systéme iOS predstavil bývalý riaditeľ spoločnosti Apple Inc. Steve Jobs. Prešiel po ceste komercionalizácií počítačov. Rozumel elektrotechnike a mal svoju prácu rád. Záujem sa v ňom spojil s vedomosťami a dokázal že, ich kombinácia môže naozaj zmeniť svet na Macworld Conference & Expo v San Franciscu 9. januára 2007. Revolučný produkt, ktorý zmenil trh smartfónov a priviedol Apple na vrchol. Priniesol klasický vzhľad ikoniek, jediné tlačítko – home button a multidotykový displej.  

 iPhone 5s je smartfón  firmy Apple v poradí ide o 7. generáciu iPhonu, ktorý bol predstavený 10 septembra 2013. Do predaja sa dostal 20. septembra 2013. Neustále rastúce predaje iPhonov potvrdzujú, že populárny mobil nemusí mať ani najvyššie rozlíšenie displeja, ani najväčšiu uhlopriečku, aby zaujal milióny ľudí na celom svete.  

Zariadenie iPhone 5s má podobný dizajn ako iPhone 5 so 4-palcovým (10 cm) LCD displejom s dotykovými displejmi a s rozlíšením obrazovky 640 × 1136 pri 326 ppi. Jeho domovské tlačidlo bolo aktualizované novým plochým dizajnom pomocou laserového zafírového obalu obklopeného kovovým krúžkom; toto tlačidlo už nie je konkávne a ani neobsahuje známu ikonu „squircle“ zobrazenú na predchádzajúcich modeloch. Samotný smartfón má hrúbku 7,6 mm a hmotnosť 112 g. iPhone 5s používa hliníkový kompozitný rám. Prístroj je k dispozícií v troch farbách; vesmírna šedá (nahradzujúca čiernu s bridlicovým lemom iPhonu 5), biela so strieborným lemom a biela so zlatým výstrihom. iPhone 5s bol prvý iPhone k dispozícii v zlatej farbe; toto rozhodnutie bolo ovplyvnené skutočnosťou, že zlato je považované za populárny znak luxusného výrobku medzi čínskymi zákazníkmi. (Lendino, 2013)

https://sk.wikipedia.org/wiki/IPhone_5S

Fotoaparát   

https://www.fony.sk/clanky/7631-apple-iphone-5s

Zatiaľ čo fotoaparát je v rozlíšení 8 megapixelov s rozlíšením 3264 × 2448 (4:3), objektív má vo svojom snímači väčšiu clonu (f/2,2) a väčšie pixely ako predchádzajúce modely iPhone. Baterka má dvojité „True Tone“ blikanie pozostávajúce z jantárovej LED a bielej LED, ktoré sa premenlivo používajú na základe farebnej teploty fotografie na zlepšenie vyváženia farieb. Fotoaparát tiež obsahuje automatickú stabilizáciu obrazu, mapovanie dynamických tónov, režim série 10 fps, režim najlepší záber a spomalené video s rýchlosťou 120 fps (Grunin, 2013).  

Touch ID  

 Na smartfóne iPhone 5s obsahuje systém na rozpoznávanie odtlačkov prstov známy ako Touch ID, založený na technológii firmy AuthenTec, ktorú spoločnosť Apple získala v roku 2012. Snímač používa kapacitný snímač založený na CMOS, ktorý dokáže rozpoznať sub-epidermálne vrstvy prstov pri 500 pixeloch a používa 360-stupňový dizajn, ktorý dokáže čítať tlač v ľubovoľnom uhle. Samotný senzor je aktivovaný dotykovým kovovým krúžkom obklopujúcim tlačidlo. Dotykové ID sa môže použiť v rôznych operáciách overovania v rámci operačného systému, ako napríklad odomknutie zariadenia alebo autentifikácia nákupov služby App Store  a iTunes namiesto hesla ID spoločnosti Apple. Snímač môže byť vyškolený na rozpoznanie odtlačkov prstov viacerých prstov a viacerých používateľov. Údaje o odtlačkoch prstov sú uložené v zašifrovanom formáte v rámci zabezpečenej enklávy samotného čipu A7 a nie sú prístupné iným aplikáciám alebo serverom (Velazco, 2013).

https://sk.wikipedia.org/wiki/IPhone_5S

 

Kamera   

Môže zachytiť fotografie v noci, pretože je vybavený dvojitým LED bleskom so zadnou kamerou. Zariadenie iPhone 5S využíva novú 8 megapixlovú kameru iSight s novou aplikáciou pre fotoaparát, ktorá umožňuje rýchle nepretržité snímanie a nahrávanie pomalých videí. Slúchadlá známe ako Apple EarPod sú súčasťou zariadenia iPhone 5S. Podľa technických komentátorov je dizajn slúchadiel zameraný na zlepšenie kvality zvuku tým, že sa umožní voľnejšie cestovanie a voľný pohyb vzduchu. Apple tvrdí, že dizajn ich slúchadiel umožňuje súperiť so špičkovými slúchadlami, ktoré stoja o stovky dolárov viac. Recenzie spoločnosti Gizmodo a TechRadar oznámili, že hoci slúchadlá zneli lepšie ako jeho predchodca, hodnotitelia mali pocit, že kvalita produkovaného zvuku je slabá. TechRadar ďalej konštatoval, že EarPod sú nižšie ako ostatné slúchadlá s podobnou cenou. (Apple EarPods, 2012)   

https://support.apple.com/kb/SP685?locale=sk_SK&viewlocale=sk_SK